Co je bankovní půjčka?
Jak sám název napovídá, bankovní půjčkou jsou myšleny všechny úvěry poskytované bankami. Aby mohly banky vykonávat svou činnost (přijímat vklady a poskytovat úvěry), musejí projít licenčním řízením u České národní banky a získat bankovní licenci. Ta je mnohem komplexnější a hůře získatelná než licence nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů, což je jedním z hlavních důvodů, proč jsou bankovní půjčky sice levnější, ale po klientovi vyžadují mnohem vyšší úroveň bonity – banky totiž smějí podstupovat jen minimální úvěrové riziko.
Banka nepůjčuje na potkání. Málokdy se tu setkáte s půjčkou bez dokládání příjmu anebo s úvěrem bez registru. Zato nabízené částky jsou pestřejší. Většina nebankovních půjček končí u stovek tisíc korun, úvěry od banky mohou jít až do mnoha milionů – převážně u hypoték nebo ve specializovaných půjčkách pro podnikatele.
Mnozí lidé považují banky a jejich služby za zkostnatělé kolosy, které nedokáží rychlostí konkurovat půjčkám nebankovním. Opak je ovšem pravdou, což ostatně dokazuje i tato kategorie bankovních půjček s vyřízením online. Ani do banky už není nutné pro peníze chodit, stačí vyplnit formulář, připojit požadované doklady - a peníze mohou být na účtu velmi brzy.
Tip: Podívejte se, jak rychle dokáží banky převádět peníze na účet. Na jejich rychlosti ostatně závisí i to, za jak dlouho vám dorazí případná půjčka nebankovní.
Kdy požádat o bankovní půjčku?
Bankovní půjčka je dobrou volbou v situaci, když je nutné si vzít úvěr, když chce žadatel refinancovat nebo konsolidovat, a zároveň má dostatečné a prokazatelné pravidelné příjmy, v úvěrových registrech má dobrou historii, případně ještě žádnou půjčku neměl. Banky dnes dokáží tolerovat i malé výpadky ve splátkách, jestliže jde více o náhodné opomenutí, než o záměrné nesplácení. To lze totiž v registrech vyčíst.
Bankovní půjčky dokáží nabídnout jak velké rozmezí částek, tak i dob trvání půjčky. Výjimkou není u běžné půjčky bez ručení a bez zástavy nemovitosti ani milion korun, splatnost přitom může dosáhnout až na deset let. Pro bankovní půjčky je ale typické, že pod pět tisíc se v podstatě nedostanete, výjimečně se dá natrefit na úvěr okolo dvou tisíc korun.
Úroky se většinou pohybují níže, než je tomu v případě půjček od nebankovních poskytovatelů, a pokud máte u zvolené banky také účet, můžete získat i cenové zvýhodnění - pravidlem to ovšem není. Velkou výhodou je v této kategorii i fakt, že se nemusíte obávat předlužení. Banky díky podrobnějšímu zkoumání úvěruschopnosti žadatele bezpečněji poznají, jakou částku ještě zvládne splácet, a co už by bylo příliš. To ale neznamená, že byste se nemohli dostat do potíží se splácením. Stačí onemocnět nebo ztratit práci, a je to. Proto vždy myslete na rezervy!
Tip: Než se do žádosti o půjčku pustíte, pročtěte si našeho průvodce na téma Kdy si vzít půjčku a kdy rozhodně ne?
Na co si dát pozor před požádáním?
I u bankovních půjček je nutné je pečlivě porovnat ještě předtím, než se pro některou z nich rozhodnete. I mezi nimi totiž mohou být velké rozdíly nejen v nabízených částkách, ale zejména v cenách, myšleno z pohledu RPSN, nikoliv jen samotných úroků.
Jednotlivé nabídky se od sebe liší i podmínkami schválení, splatností nebo rychlostí vyřízení. Každou bankovní půjčku můžete splatit předčasně, u některých lze vyřídit i odklad splátek nebo trvalou změnu splátkového kalendáře. Rozdíly budou v poplatcích, které banky za tyto služby vyžadují.
Jestliže se zajímáte o vyšší částky, obecně nad 400 tisíc korun, zároveň nežijete sami, může být ke schválení potřeba spolužadatel v osobě partnera/ky nebo manžela/ky. Nikdy nezapomínejte důkladně zvážit, zda půjčku opravdu potřebujete a jestli máte k jejímu splácení dostupné prostředky. Pokud si chcete vzít vyšší částku, rozhodně se vyplatí mít sjednáno životní pojištění (bez návaznosti na konkrétní půjčku).
Tip: Projděte si 8 nejčastějších chyb při braní půjček, na které zbytečně doplácíte.
Jak požádat o bankovní půjčku?
Požádání o online bankovní úvěr je ve srovnávači Hyperfinance.cz velmi snadné, stačí totiž jen vyplnit kontaktní formulář, který se vám otevře po kliknutí na tlačítko „Mám zájem“ nebo „Chci si půjčit“. Formulář bude přímo na stránce vybrané banky, budete do něj přesměrováni.
Vyplňují se pouze základní osobní údaje a kontakt na vás tak, aby si banka mohla rovnou prověřit vás a vaši úvěrovou historii, což v dnešní době zabere jen několik okamžiků. Jakmile pracovník banky nazná, že splňujete podmínky vybrané půjčky, neprodleně se vám ozve na uvedené kontakty a provede vás procesem dokončení žádosti. Jestliže nesplníte podmínky půjčky, banka vás o tom informuje a uvede, ve kterých registrech si vaši bonitu ověřovala. Vy pak můžete formou online výpisů zkontrolovat, zda jsou o vás uvedené údaje správné - a když ne, požádat o nápravu.
Tip: Poradíme vám jak se naučit správně zacházet s rodinným rozpočtem. Začít můžete s našimi 9 tipy jak vylepšit rodinný rozpočet.
Při online žádosti o bankovní půjčku se neobejdete bez telefonu, aktivního emailu, průkazu totožnosti (někde mohou být vyžadovány dva průkazy), bankovního účtu vedeného na vaše jméno a často ani bez potvrzení o příjmu. V mnoha případech si banky vystačí s výpisy z účtů, ale u vyšších obnosů počítejte s podepsaným potvrzením od zaměstnavatele, v případě OSVČ s kopií daňového přiznání vystaveného Finanční správou.