Co je dlouhodobá půjčka?
Jistě vás už napadlo, že dlouhodobá půjčka je úvěrem poskytovaným na dlouhou dobu. Jenže co je tou dlouhá doba? V Hyperfinance.cz považujeme za „dlouhou dobu trvání úvěru“ pět a více let. Proto v našem porovnávači najdete v rámci kategorie Dlouhodobých úvěrů ty půjčky, které se dají splácet alespoň 5 let, často ještě mnohem déle. Zároveň jsou to ale půjčky bez zástavy a většinou i bez ručení nebo bez toho, aby byl vyžadován spoludlužník (s výjimkou závazků v manželství a nad půl milionu korun).
Dlouhodobé úvěry jsou tedy poskytovány ve vyšších částkách (např. 300 000 Kč), a ty se pak splácejí po mnoho měsíců. Výhodou dlouhodobých půjček bývá jejich nižší cena. Úroky jsou totiž několikanásobně nižší než u většiny spotřebitelských úvěrů, včetně půjček pro dlužníky nebo mikropůjček. Obecně se RPSN snižuje právě s délkou trvání půjčky a také se zvyšující se půjčovanou částkou.
Kdo vám dokáže poskytnout tento typ půjčky? Už dávno nejsou k mání jen dlouhodobé bankovní úvěry. I nebankovky umějí nabídnout úvěry ve statisících. Dlouhodobé nebankovní úvěry dnes nejsou žádnou výjimkou. Dají se vzít až na 1 000 000 Kč, s délkou trvání až deset let. Jak banky, tak nebankovní společnosti si důkladně prověřují bonitu klienta, vždy i příjem žadatele a hlavně jeho zdroj – přestože si často vystačí i jen s výpisy z účtu.
Nemůžeme se však pečlivějšímu zkoumání úvěruschopnosti divit, ve hře bývají v případě dlouhodobých úvěrů poměrně vysoké částky. Na druhou stranu, právě tato opatrnost dělá z dlouhodobých půjček poměrně bezpečné a často i „zdravé“ zadlužení.
Tip: Přečtěte si, co je bonita (úvěruschopnost) klienta, co ji ovlivňuje a proč poskytovatelé zamítají některé žádosti o půjčku.
Kdy požádat o dlouhodobou půjčku?
Dlouhodobou půjčku je vhodné zvolit tehdy, když potřebujete zafinancovat větší a dražší osobní projekt. Například si chcete pořídit auto, nábytek a spotřebiče do domácnosti, upravit cokoliv v domě nebo okolo domu, potřebujete příbuzné vyplatit z dědictví, finančně se vyrovnat s bývalým partnerem, případně peníze chcete použít na splacení dražších půjček (v tomto případě se porozhlédněte i v kategorii refinancování nebo konsolidace).
Tip: Podívejte se, kdy do půjčky rozhodně nechodit, a kdy vám naopak může být ku prospěchu.
A kdy o dlouhodobou půjčku požádat? Až po důkladném zvážení vaší situace, budoucích příjmů a schopnosti dluh splácet, včetně zhodnocení užitku, který můžete díky financím z půjčky získat. Vždy by měl totiž převážit nad náklady spojené se splácením úvěru (včetně případného stresu ze zadlužení).
Na co si dát pozor před požádáním?
Než požádáte o dlouhodobou půjčku, musíte mít rozhodnuto nejméně ve dvou otázkách. Tou první je, zda se opravdu chcete zadlužit na mnoho let dopředu. Splácet totiž budete muset každý měsíc, a to i době, kdy vám příjem klesne vlivem úrazu, nemoci, ošetřování člena rodiny, anebo když přijdete o zaměstnání nebo se nebude dařit v podnikání.
Jestliže si úvěr opravdu vzít chcete, je nutné rozhodnout otázku druhou: od koho si půjčit? Díky našemu srovnávači bude výběr poměrně snadný, protože na jednom místě shromažďujeme spoustu nabídek od různých poskytovatelů z bankovního i nebankovního sektoru. Na jednom místě díky tomu získáváte okamžitý přehled o cenách dlouhodobých úvěrů (RPSN), i o jejich nabízeném rozpětí jak v částkách, tak v délce trvání. Plus si o každém z nich můžete pročíst spoustu detailů. Ty se rozbalí po kliknutí na „Více informací“, nebo se kliknutím na název půjčky přenesete přímo na podstránku věnovanou tomuto úvěru.
Sledujeme pro vás i akce jednotlivých poskytovatelů, časově omezená cenová zvýhodnění jimi nabízených úvěrů, anebo bonusů, které lze získat za online sjednání, či za pravidelné a řádné splácení. Ještě před podpisem smlouvy o půjčce byste si měli zjistit, kolik stojí předčasné splacení nebo případný odklad (či snížení) splátek, jinými slovy změna ve splátkovém kalendáři.
Tip: Měli byste znát 8 nejčastějších chyb při braní půjček, na které zbytečně doplácíte.
Jak požádat o dlouhodobou půjčku?
Dlouhodobá půjčka online? To je dnes naprostá samozřejmost. Ale pozor, někteří poskytovatelé umožní online vyřízení půjčky jen do určité částky, většinou 600 – 800 tisíc korun. Pro částky vyšší je pak nutné navštívit pobočku nebo komunikovat skrze telefon, případně zasílat dokumenty poštou. V popisu každé půjčky (otevře se po rozkliknutí jejího názvu) najdete pokyny jak o ni požádat – a vždy rozepisujeme, do jaké částky je možné vyřídit úvěr online.
Společný je pro všechny žádosti krok úplně první: kliknout na tlačítko „Mám zájem“ nebo „Chci si půjčit“. To vás přesměruje na formulář se žádostí o půjčku, který bude buď na našich stránkách, případně rovnou na stránkách poskytovatele. Do formuláře vyplníte požadované základní osobní a kontaktní údaje, posléze jej dáte „odeslat“.
Oslovený poskytovatel se vám ozve v co nejkratším čase a provede vás dokončením žádosti o dlouhodobý úvěr. Neobejdete se bez osobních dokladů a nějaké formy potvrzení pravidelného příjmu (výpis z účtu, výplatní pásky, potvrzení od zaměstnavatele), doložit možná budete muset i vlastnictví účtu, na který chcete peníze zaslat.
Jestliže žádáte o vyšší sumu (v řádu stovek tisíc korun), nebuďte překvapeni požadavkem na souhlasný podpis manžela/manželky. Má se postavit buď do role spoludlužníka, nebo s půjčkou alespoň souhlasit. Souhlas s půjčkou si banky vyžadují od 300 nebo od 400 tisíc korun, mít manžela/manželku jako spoludlužníka chtějí banky většinou od 600 tisíc korun výš.
Tip: Prozradíme vám, jak být při posuzování žádosti o půjčku úspěšní