Co je hotovostní půjčka?
Hotovostní půjčka neznamená nic jiného než půjčku na ruku, půjčku hotovosti, v podobě bankovek. Nepotřebujete k ní účet u banky, peníze si zkrátka vyzvednete osobně. A samozřejmě, že není vždy nutné jezdit na pobočku poskytovatele. Ten totiž mívá nasmlouvaná partnerská místa, kam si můžete pro peníze přijít, někteří poskytovatelé dokonce dopravují peníze kurýrem až domů, do práce nebo na jiné dohodnuté místo.
Půjčku na ruku bez účtu si samozřejmě nelze vzít u banky. Bankovní domy půjčují jedině bezhotovostně a jedině na účet vedený na jméno žadatele. Vždy proto jde o produkt nebankovní, který řadíme mezi dražší typy půjček – zaplatit je potřeba právě za ten luxus, že jsou peníze dopraveny až k vám nebo do vaší blízkosti.
K vyzvednutí bývají hotovostní půjčky na frekventovaných místech, kam často jezdíte nebo kam se snadno dostanete: čerpací stanice, pošty, trafiky v obchodních centrech, terminály Sazky, ve větších městech i pobočky poskytovatele. Při sjednávání úvěru si jen vyberete ze seznamu nabízených míst. Je to v podstatě stejné, jako když se rozhodujete, kde vyzvednete zásilku z internetového obchodu.
Tip: Vždy si předem zjistěte opravdovou cenu půjčky! Že nevíte, jak ji poznat? Tady je jednoduchý návod!
Velkou výhodou hotovostních půjček je jejich rychlost. Od podpisu smlouvy totiž máte peníze připraveny k vyzvednutí během několika málo minut, zatímco půjčky na účet mohou dorazit až další pracovní den. Když se stanete klientem některého z poskytovatelů, potom k žádosti o další úvěr stačí dokonce jen SMS zpráva, takže si můžete hotové peníze obstarat, kdekoliv právě jste, aniž byste platili za mobilní internet.
A jak je to se splácením hotovostní půjčky? Jsou tu většinou dvě možnosti: splácet přímo penězi na vámi vybraném místě, nebo odesílání bankovním převodem.
Zopakujme však, že půjčky v hotovosti patří k těm dražším, proto si vždy řádně rozmyslete, zda na jejich splácení budete mít. Než se pro dluh rozhodnete, myslete na devatero pravidel zodpovědného zadlužování! Je nutné zvážit i fakt, že budete hotovost nosit u sebe – jak při vyzvedávání půjčky, tak při splácení.
Hotovostní úvěry bývají poskytovány v různě vysokých částkách, počínaje několika stovkami korun, až ke dvěma stům tisícům. Od toho se odvíjejí i různé výšky splátek a také doby splácení, od několika dní až po několik let.
Kdy požádat o hotovostní půjčku?
O hotovostní půjčku žádají lidé například tehdy, když nemají bankovní účet a ani si jej nehodlají zřizovat. K takovému rozhodnutí může vést konzervativní vnímání peněz pouze v podobě mincí a bankovek nebo například strach z bezpečí peněz u bank. Měli byste však vědět, že zrovna u bank jsou peníze pojištěny.
Podle průzkumů bývají hotovostní půjčky voleny i kvůli obavám ze snazšího zdvojení exekuce nebo kvůli tomu, že partneři mají jen jeden společný bankovní účet, ovšem žadatel si nepřeje, aby se druhý z partnerů o úvěru dozvěděl, anebo že poskytovatelé někdy odmítnou odeslat peníze na účet vlastněný více lidmi.
Tip: Od jara 2021 je možné zřizovat tzv. chráněný bankovní účet, na který nebude možné uvalit exekuci, když probíhá již exekuce na výplatu. Podrobnosti se dozvíte v článku Jak velkou část příjmů sebere exekutor v roce 2021?
Dalším důvodem k hotovostní půjčce mohou být exekucí obstavené účty, takže by peníze sbalil exekutor a k žadateli by se vůbec nedostaly. Jen pozor, jde o extrémní případ, do kterého byste se nikdy neměli dostat! Největší chybou v situaci, kdy nemáte na splátky, je další zadlužování.
Tip: Jak se zachovat, když nemáte na splácení? Nikdy nehrajte mrtvého brouka!
Na co si dát pozor před požádáním?
Vzhledem k tomu, že hotovostní půjčky patří k těm dražším, vždy byste si měli dát pozor na jejich celkovou cenu, včetně poplatků. Proto pečlivě porovnávejte nabídky uvedené v našem srovnávači! Promyslete si také, kam je pro vás nejsnazší si pro peníze zajít nebo zajet, poskytovatelé mívají nasmlouvané různé partnerské výdejny.
Jestliže stojíte o splácení formou příkazu k úhradě z vašeho bankovního účtu, pohlídejte si, že to poskytovatel umožňuje. Někdy se dají v hotovosti splácet jen nižší půjčky a od jistého limitu už musíte splácet z vašeho bankovního účtu. Soustřeďte se i na nastavení takové výše splátek, jaká bude ve vašich silách.
Sepsali jsme pro vás i další tipy, čemu se vyhnout, abyste při půjčce neprohloupili.
Hotovostní úvěry jsou většinou prezentovány jako rychle vyřízené půjčky, u nichž máte peníze ihned na ruku. Výjimkou z tohoto pravidla jsou půjčky poskytované poštovní poukázkou. Trvá totiž více než den, než je vám doručena domů, pak teprve si můžete zajet na poštu pro peníze. Také si zkontrolujte, zda jsou poplatky za příchozí poštovní poukázku zahrnuty v ceně půjčky, či je budete platit ještě navíc. Jestliže zvolíte i splácení poštovní poukázkou, musíte vzít v úvahu, že za ni zaplatíte při každé splátce znovu – každá splátka se tudíž prodraží právě o cenu poštovní poukázky.
Půjčky v hotovosti jsou často mnohem tolerantnější k žadatelově dalším dluhům nebo v hodnocení pravidelných příjmů. To svádí k jejich využití i v situacích, kdy už je klient na hraně předlužení. Proto jestli splácíte další půjčky, raději uvažujte o konsolidaci.
Jak požádat o hotovostní půjčku?
O hotovostní půjčku se v našem srovnávači žádá stejně jako o jakoukoliv jinou. Jen kliknete na políčko „mám zájem“ nebo „chci si půjčit“, a to vás přesměruje buď do formuláře na našich stránkách, nebo rovnou na stránky poskytovatele. Formulář se žádostí vyplníte a odešlete. To je vše.
Další krok už je na poskytovateli. Posoudí vaši žádost – a pokud vás shledá dostatečně úvěruschopnými, ozve se vám zpátky s nabídkou na uzavření smlouvy. V tomto momentu je potřeba si pročíst detaily podmínek vybrané půjčky a případně s poskytovatelem vykomunikovat žádané změny (výše splátek, dálka a způsob splácení apod.). Každopádně se tímto krokem stanete úspěšným žadatelem o půjčku na ruku bez účtu.
Tip: Podívejte se, co splnit, abyste byli při posuzování žádosti o půjčku úspěšní.
A co když vás poskytovatel dostatečně úvěruschopnými neshledá? V tom případě se vám ozývat nebude. Zdánlivě mlčet mohou nebankovky i v případě, že uvedete nesprávný kontakt na vás – zpráva vám prostě nedorazí. Vždy proto buďte při vyplňování formuláře pečliví.