Co je krátkodobá půjčka?
Krátkodobá půjčka je širokou kategorií úvěrů, které mají jeden společný rys: jejich splatnost nepřesáhne pět let. Je přitom jedno, zda jde o několik stovek nebo i o statisíce. Půjčky s dobou trvání nad pět let pak v našem srovnávači nazýváme půjčkami dlouhodobými.
Poznámka: Rozdělení úvěrů na krátkodobé a dlouhodobé může být provedeno mnoha způsoby, neboť zákon o spotřebitelském úvěru tyto pojmy nijak přesně nedefinuje. Pětiletá splatnost jako hranice mezi dlouhodobým a krátkodobým úvěrem je hranicí nastavenou pro účely našeho srovnávače, abychom vám usnadnili orientaci mezi půjčkami. Na trhu najdete ale i jiné pojetí krátkodobosti a dlouhodobosti úvěrů (například viz registry dlužníků).
Krátkodobé půjčky umějí nabídnout od několika set korun od nebankovních společností na záplatování náhlé díry v rozpočtu na běžné nákupy, až po stovky tisíc korun od bank i nebankovek. Většinou se jedná o neúčelové peníze, výjimkou mohou být půjčky na auto, které jsou typické tím, že za ně lze koupit jen a pouze vůz, případně účelové půjčky na rekonstrukci a na bydlení, kde peníze musíte využít jen za účelem modernizace vašeho obydlí nebo jeho dovybavení.
Je nasnadě, že krátkodobé půjčky jsou bohatou kategorií, do které se vejdou jak například rychlé půjčky, tak i úvěry hotovostní, nebankovní půjčky bez registru nebo i první půjčka zdarma. Jde o zastřešující kategorii všech úvěrů, které nejsou určeny pro pořízení bydlení.
Krátkodobé půjčky je možné si brát opakovaně. A v závislosti na bonitě žadatele lze dokonce mít několik paralelních úvěrů jak od bank, tak od nebankovních společností. V takovém případě je ale vhodné pouvažovat nad jejich konsolidací, čímž si usnadníte hlídání splátek a s velkou pravděpodobností i ušetříte na poplatcích, dokonce i na úrocích.
Kdy požádat o krátkodobou půjčku?
Situací, ve kterých se hodí krátkodobá půjčka, je nepřeberné množství. Může se jednat o akutní nedostatek financí potřebných na opravu auta, bez kterého byste se do práce dostávali jen stěží. Nebo když potřebujete v rychlosti zafinancovat domácí spotřebič anebo třeba vybavení do školy pro sebe coby studenta nebo pro své děti.
Často se krátkodobou půjčkou řeší například i kauce u nájemního bydlení nebo nečekaně vysoké vyúčtování za energie, za mobilní připojení apod. Ovšem tato půjčka dokáže uhradit i menší rekonstrukci bytu nebo domu, přičemž tu není vyžadována záruka v podobě zastavení nemovitosti k mání jsou jak půjčky na rekonstrukci s jasně stanoveným účelem, tak ty neúčelové.
O krátkodobý úvěr ovšem požádejte vždy až po řádném zvážení svých možností splácet, po pečlivém výběru mezi nabízenými variantami. Přemýšlíte-li o vyšším zadlužení, zkontrolujte své další závazky, například i kreditní karty nebo možnost přečerpání účtu, aby zbytečně nesnižovaly vaši bonitu. To by vám totiž mohlo půjčku zbytečně prodražit nebo zcela zmařit.
Na co si dát pozor před požádáním?
Stejně jako u ostatních dluhů, i zde je nutná obezřetnost, než se do úvěru vůbec pustíte. Pečlivě zvažte jak účel půjčky, tak své budoucí příjmy (resp. jistotu podnikání, zaměstnání). Za úvahu stojí i jiné možnosti financování. Ale pokud je nemáte, pak se vždy zamyslete nad maximální výší splátek, kterou si můžete dovolit splácet, ať už po dobu několika měsíců nebo i několika let.Stejně jako u ostatních dluhů, i zde je nutná obezřetnost, než se do úvěru vůbec pustíte. Pečlivě zvažte jak účel půjčky, tak své budoucí příjmy (resp. jistotu podnikání, zaměstnání). Za úvahu stojí i jiné možnosti financování. Ale pokud je nemáte, pak se vždy zamyslete nad maximální výší splátek, kterou si můžete dovolit splácet, ať už po dobu několika měsíců nebo i několika let.
Nemá smysl chtít splatit dluh co nejrychleji. Raději pomaleji a v nižších splátkách, inflace hraje ve váš prospěch. Nižší splátky vám dodají větší jistotu, že se s dluhem zdárně poperete.
A ano, máte pravdu, že většina poskytovatelů bývá ochotna přistoupit na změnu splátkového kalendáře, jakmile o ni požádáte. Ale bývá to zpoplatněná služba, často dost vysokým poplatkem. I opoplatcích například za mimořádnou splátku byste u vybíraného úvěru měli vědět ještě před tím, než podepíšete smlouvu o spotřebitelském úvěru.
Vždy byste měli přehled o tom, kolik kde dlužíte, než požádáte o další úvěr.
Jak vybrat krátkodobou půjčku, která vám sedne nejlépe?
Abyste dokázali vybrat nejlepší krátkodobou půjčku, je nutné se zaměřit na pečlivé srovnání nabídek na trhu, s čímž vám pomůže náš online srovnávač. Ukáže vám totiž spoustu nabídek na jednom místě tak, abyste si je mohli srovnat bez zbytečného surfování na internetu a přepínání mezi panely s nabídkami od různých poskytovatelů. V rámci srovnávače si můžete nechat vyfiltrovat půjčky se specifickými parametry, jako jsou „první zdarma“, „bez registru“ nebo „bez doložení příjmu“.
A na co se v případě srovnání krátkodobých půjček zaměřit? Jsou to následující parametry:
- nabízená částka
- cena (složená z úroků a poplatků)
- doba splatnosti
- výše splátek
- celková cena splatná spotřebitelem (přeplatek)
- způsob půjčení a vrácení peněz (v hotovosti, na účet)
- možnost změny splátkového kalendáře
Jak požádat o krátkodobou půjčku?
Samotné podání žádosti o krátkodobý úvěr je díky našemu srovnávači také velmi snadné. Vše probíhá online a ze stránek srovnávače, takže vše řešíte z pohodlí domova, v kteroukoliv denní nebo noční dobu, zejména však bez zbytečného brouzdání internetem.
Podrobnější informace o nabídkách se vám zobrazí, jakmile kliknete vpravo na „více informací“. Pakliže kliknete přímo na název půjčky, budete přesměrováni na podstránku věnovanou detailním informacím o tomto úvěru. V nich najdete:
- detailní parametry
- výhody i nevýhody
- odpovědi na časté otázky
- podrobné informace o poskytovateli
- reprezentativní příklad úvěru
- též reference těch, kdo nabídku již využili.
Poté, co si nabídky projdete s ohledem na parametry uvedené v předchozí kapitolce, jen v nabídce, která vám vyšla jako nejlepší, kliknete na tlačítko, že chcete půjčit. Následovat mohou dva scénáře:
V tom prvním budete přesměrováni na náš formulář, který jen vyplníte a odešlete, my jej předáme vybranému poskytovateli. Druhý scénář má podobu převedení na stránky poskytovatele přímo do jeho vlastního formuláře.
Váha obou formulářů je stejná, vždy se vaše žádost dostane na správné místo. Vyplnění a odeslání formuláře je nezávazným krokem, ještě neznamená vzetí půjčky.
To nastane až později, pokud vám bude žádost schválena a pokud vy následně podepíšete smlouvu o úvěru. Ještě detail ke schválení žádosti: když projdete schvalovacím procesem, poskytovatel se vám neprodleně ozve a dohodnete spolu podrobnosti požadovaného zadlužení.
Může se ovšem stát, že se neozve nikdo. Proč? Důvodem může být jak nízká úvěruschopnost, tak i jiné skutečnosti. Další tři důvody se dočtete v našem článku na blogu. Díky jejich znalosti si na ně můžete dát pozor již předem.