Co je nebankovní půjčka?
Nebankovní půjčkou je z pohledu české legislativy každý úvěr, který poskytne někdo jiný než banka. A pozor, mezi úvěry patří vše, co znamená jakoukoliv zápůjčku peněz, tedy i kreditní karta nebo třeba revolving, prodej na splátky, na leasing atd. Nicméně v našem srovnávači si pod pojmem „nebankovní půjčka“ můžete vyhledat a porovnat úvěry, které poskytují nebankovní společnosti - jinými slovy finanční domy, co sice nejsou bankou, ale k poskytování úvěrů získaly licenci od České národní banky, řídí zákonem o spotřebitelském úvěru a podléhají dozoru ČNB.
Svět nebankovních půjček je velmi pestrý, dokonce pestřejší než v současnosti oblast úvěrů bankovních. Začíná totiž na několika stokorunách splatných během několika dní a končí u milionových hypoték se splatností desítek let. Narozdíl od bank dokáží nebankovky poskytnout úvěr i v hotovosti. Pestřejší je i jejich cenové rozpětí, neboť najdete jak půjčky levnější než u banky, tak i ty násobně dražší.
Tip: Podívejte se, co určuje cenu půjčky a jak poznat, kolik opravdu přeplatíte
Nebankovní společnosti dokáží nabídnout též splátkový prodej, revolving (na způsob kontokorentu) a dokonce už i kreditní karty. Specialitou jsou P2P půjčky, kdy vzaté peníze přijdou od lidí, nikoliv od finančního domu – ten tu slouží jen jako zprostředkovatel.
Typickými zástupci nebankovních úvěrů jsou (nejde o celistvý výčet):
Jaký je rozdíl mezi úvěrem od banky a půjčkou nebankovní? Často vůbec žádný, pouze v poskytovateli samotném. Zákon o spotřebitelském úvěru se na oba typy půjček vztahuje v podstatě stejně, dozor České národní banky také. Liší se jen podmínky pro získání licence, přece jen nemusí nebankovka umět všechno to, co se čeká od banky (banka nabízí i jiné služby než úvěrové).
Podobný je u obou typů úvěrů i zápis v registru dlužníků. Vzetí nebankovní půjčky není ničím špatným nebo ostudným, už dávno neplatí, že nebankovní úvěr si bere jen ten, komu banka půjčku nedala. A také už několik let neplatí, že by úvěr od nebankovky musel být dražší nebo jinak nevýhodnější než ten od banky – v žebříčcích výhodnosti malých půjček bývají na předních místech ty nebankovní.
Tip: Je dobré vědět, jak se zachovat, když vám na splátky nezbude.
Nebankovní půjčky dokáží nabídnout nejednu výhodu plynoucí z toho, že poskytovatelem je menší a flexibilnější společnost. Malý poskytovatel je totiž schopen přistupovat ke klientovi individuálně, což ve velké bance čekat nelze. Proto se u nebankovních půjček nemusí tak často prokazovat příjem papírově (ale banky už se to také učí) nebo jsou nabízeny i úvěry bez registru, kde se tolerují některé dlužnické záznamy.
Často je snazší se dohodnout například na odkladu splátek nebo na předčasném splacení právě s nebankovkou, a tak není divu, že roste počet spotřebitelů, kteří na nebankovní půjčku nedají dopustit. Nebankovky navíc často fungují i o víkendech, což od banky rozhodně nemůžete očekávat.
Tip: Než se pustíte do srovnání nabídek a žádosti o půjčku, přečtěte si, kterých 8 chyb lidem půjčku zbytečně prodraží.
Kdy požádat o nebankovní půjčku?
Kdy požádat o půjčku od nebankovky nebo kdy požádat o půjčku od banky? Odpověď bude v obou případech téměř stejná: tehdy, když jste si jistí, že ji potřebujete na pořízení užitečné věci, která vám bude sloužit ještě i po doplacení úvěru, a zároveň víte, že jste schopní ji pohodlně splatit.
Teď se však ptejme, kdy dát přednost nebankovce před bankou. Například tehdy, když nebankovní půjčka nabídne přesně to, co potřebujete, ale banka to nedokáže. Třeba když potřebujete jen dva tisíce na zaplacení pokuty, nebo když mimo banku najdete nabídku s výhodnějšími podmínkami.
Na nebankovku se obraťte případně tehdy, když přece jen nějaký ten škraloup máte a jste ochotní si za úvěr připlatit.
Někteří poskytovatelé jsou schopní vyrovnat vyšší riziko vaší úvěrové historie vyšší cenou úvěru. Nebo poskytnout půjčku výměnou za ručení například vaším vozem. Ovšem pozor, tady už se pohybujeme na tenkém ledě, kterým se dá rychle propadnout do mrazivě chladných vod předlužení, exekucí a osobního bankrotu.
Tip: Nikdy není pozdě naučit se správně zacházet s rodinným rozpočtem! Začít můžete s našimi 9 tipy jak vylepšit rodinný rozpočet.
Na co si dát pozor před požádáním?
Obezřetnosti není nikdy dost, a u peněz to platí dvojnásob. Proto si jakoukoliv půjčku vždycky předem pečlivě promyslete, zodpovědně zhodnoťte, že na její splácení opravdu budete mít. Poctivě si sepište všechny závazky, které musíte platit – díky tomu hned uvidíte, kolik vám po zaplacení povinných výdajů zbývá – jestli to vůbec vydá na splátku a k tomu na rezervu na horší časy.
Při samotném porovnání se pak soustřeďte nejen na úroky, za které jsou peníze nabízeny, ale též na poplatky, celkový přeplatek, na dobu splatnosti, možnosti nastavení splátek, možnosti jejich odkladu, nebo i předčasného splacení. Mnohdy se vyplatí dát přednost takové půjčce, kterou lze splácet pomaleji, protože váš rozpočet tolik nezatíží a vy ji v pohodě splatíte.
Tip: Abyste mohli nejen bezpečně splácet, ale i tvořit finanční rezervu, je vhodné naučit se šetřit i v situaci, kdy z výplaty zůstává jen páacr korun.
Jak požádat o nebankovní půjčku?
Prvním krokem je samozřejmě porovnání nabídky, které jste viděli nahoře na této stránce. Na jednom místě pro vás soustředíme nabídky od mnoha poskytovatelů tak, abyste nemuseli brouzdat internetem a hledat, co je kde k mání a za kolik. V našem srovnávači ihned vidíte spoustu nebankovních půjček na jednom místě.
Tip: Zde je jednoduchý návod, jak se v našem srovnávači zorientovat.
Jakmile vyberete tu, která vám svými podmínkami nejlépe sedne, klidněte na tlačítko „mám zájem“ nebo „chci si půjčit“. Obě tlačítka vás přenesou do formuláře se žádostí buď na našich stránkách, nebo přímo na stránkách poskytovatele. Vy ji jen vyplníte podle skutečnosti a odešlete.
Jestli poskytovatel nazná, že jste splnili podmínky pro poskytnutí půjčky, ozve se vám, a s jeho pokyny proces dokončíte – dohodnete splátky, uzavřete smlouvu a získáte peníze. Nezapomeňte si ihned nastavit splácení coby trvalý příkaz nebo jednorázový příkaz k úhradě.
Je tu ještě jedna možnost – totiž že se nikdo neozve. V takovém případě jste buď málo bonitní, aby vám byla nebankovní půjčka poskytnuta, nebo se v procesu odehrála chyba, například při vyplňování formuláře, takže vámi uvedená data nesedí s těmi z oficiálních registrů.
Tip: Sepsali jsme pro vás jednoduchý návod, jak být příště s podáním žádosti o úvěr úspěšnější.