Co je půjčka před výplatou?
Jeden z nejznámějších rychlých úvěrů, to je půjčka před výplatou. Typická je nejen rychlostí vyřízení, ale i rychlostí vracení peněz, kdy na její splacení mívá klient pouze několik dní, maximálně jeden kalendářní měsíc. Z krátké doby splatnosti vyplývají i nízké částky, ve kterých se půjčky do výplaty pohybují. Málokdy se vyšplhají nad 20 tisíc korun. Minima jsou velmi nízká, půjčit si můžete již od 500 Kč.
Název tohoto úvěru prostě vystihuje vše: jde o rychlou záchranu při nutných výdajích, na které před výplatou už nezbylo (i když je to třeba jen pár stovek), ale které se z následující výplaty splatí, a to v jedné splátce.
Ve většině případů jde o nabídky nebankovních společností, protože banky se soustředí spíš na dlouhodobější financování ve vyšších částkách. S nadsázkou by se dalo říci, že jsou dostupné půjčky do výplaty pro každého, neboť posuzování úvěruschopnosti neprobíhá nijak přísně. Z jakého důvodu? Rozhodně to není tím, že jde o nebankovní produkt, i když se toto spojení na první pohled nabízí, nebo že by šlo o porušení zákona o spotřebitelském úvěru. Dnes totiž i nebankovky musejí posuzovat žadatele přísnou optikou.
U půjček do výplaty se excelentní bonita nepožaduje, neboť jde jednak o nízkou částku k vypůjčení, jednak si poskytovatelé kompenzují vyšší cenou úvěrů vyšší riziko nesplácení plynoucí z méně přísného posuzování úvěruschopnosti.
Půjčky před výplatou se proto mohou pro nepozorné dlužníky docela prodražit. Vždy si proto dávejte pozor jak na včasné splacení, tak hlavně na celkovou cenu půjčky, abyste v příštím měsíci na její splátku opravdu měli.
Tip: Podívejte se, jak poznat skutečnou cenu půjčky!
Ale to neznamená, že byste na trhu nenarazili na nabídku půjčky do výplaty s rozumnými úroky nebo poplatky! Stačí věnovat trochu času jejich průzkumu v online srovnávači, a díky němu se během několika okamžiků dozvíte, kde si nejvýhodněji půjčit na pár dní nebo na 2 – 4 týdny.
Kdy požádat o půjčku před výplatou?
Jak poznáte, že by se vám šikla půjčka do výplaty? Je to snadné: už jste se tento měsíc vydali z většiny vydělaných peněz, ale dorazila nečekaně vysoká faktura za energie, za služby mobilního operátora, pokuta za parkování či za rychlost, neplánovaně jste museli využít placených služeb, například taxi, zkrátka něco nejde podle standardního plánu výdajů. Vy to musíte zaplatit, nejpozději do několika dní, ale už není kde brát.
Jestliže jde o neplánovaný výdaj v řádu stovek či jednotek tisíc, které z následující mzdy pohodlně splatíte - i s navýšením v podobě ceny úvěru, je vhodná právě půjčka do výplaty.
Ovšem pozor, pokud víte, že příští měsíc ze své výplaty takovou sumičku odložit nedokážete, nepouštějte se do půjčky před výplatou, ale zvolte variantu s delší dobou splatnosti. Vybírat můžete v kategorii Krátkodobé půjčky, kde najdete úvěry na více měsíců, jejichž splácení je pohodlnější.
Na co si dát pozor před požádáním?
Vybrali jste pro vás tu nejlepší nabídku a chystáte se poslat žádost? Nebo zatím zjišťujete, jak se v online srovnávači vyznat a pohybovat? Mrkněte do našeho návodu Jak se v online srovnávači rychle zorientovat.
Než si o vybraný úvěr před výplatou požádáte vyplněním a odesláním formuláře, pečlivě si promyslete, zda vám podmínky půjčky vyhovují. Splatnost je totiž vždy jen několik dní nebo týdnů, což znamená splatit dluh (půjčenou částku plus úroky a poplatky!) ihned z následujícího příjmu.
Často se může jednat o několikasetkorunové až tisícikorunové navýšení nad původní částku půjčky. Takže až žádost o úvěr odešlete a poskytovatel pošle návrh smlouvy, vždy si v ní vyhledejte celkovou částku splatnou spotřebitelem a zvažte, jestli ji z příští výplaty (důchodu, rodičovské, fakturace) opravdu dokážete vydat.
Než se do samotného podání žádosti pustíte, projděte si naše rady, kterým chybám se při výběru nebankovní půjčky vyhnout.
Tip: Někdy se to zamotá a splátku nelze poslat. Co dělat, když nemůžete splácet?
Jak požádat o půjčku před výplatou?
Podání žádosti je snadné. Prostě jen vyplníte kolonky ve formuláři, který najdete u každé nabídky na půjčku před výplatou, a kliknete na „odeslat“. Formulář doputuje k poskytovateli, ten vaši žádost vyhodnotí – a pokud splňujete jeho podmínky pro získání úvěru, ozve se vám s konkrétním návrhem smlouvy. Spolu doladíte detaily, a když vám budou vyhovovat, tak podle pokynů poskytovatele dokončíte proces vzetí půjčky.
Může se stát, že žádná reakce od poskytovatele nedorazí. To značí, že jste při schvalování žádosti neprošli a že vaše bonita je extrémně nízká, že dalším úvěrem už byste se mohli dostat do předlužení, nebo možná už předlužení jste. Dalším důvodem by mohl být i nesoulad mezi vámi uvedenými údaji a tím, co je o vás zapsáno v registrech dlužníků.
Tip: Podívejte se, co splnit, abyste příště byli při posuzování žádosti o půjčku úspěšní.